Časté otázky

Úrokové výnosy podléhají dani z příjmu, nicméně daň u fyzických osob odvádí emitent (tedy my). Nemusíte si tak s ničím dělat starosti. Pokud jste právnická osoba, úrokové výnosy se vám vyplácí nezdaněné, a musíte je tedy zahrnout do příjmů v daňovém přiznání.

Informace o vašich záměrech, vyplnění krátkého formuláře a odsouhlasení parametrů emise dluhopisů (nominál, úrok, splatnost atd.). Vše můžeme vyřídit osobně, e-mailem nebo telefonicky.

Emitent je název pro společnost vydávající dluhopis.

Vždy mějte na paměti, že neexistuje bezpečná investice. Platí to u vkladů na běžných účtech, které banka také dále investuje a klient ani neví kam, a platí to i u dluhopisů. Proto si důkladně pročtěte veškeré dostupné dokumenty, podívejte se na výstupy v médiích, nahlédněte do obchodního rejstříku a klidně zavolejte přímo emitentovi. A také pamatujte, že míru rizika odráží výše úroku.

Emitent se nemůže rozhodnout, že investorům peníze po splatnosti prostě nevyplatí. Ani krach firmy neznamená, že investoři o peníze přijdou. Nákupem dluhopisů se totiž stávají věřiteli společnosti a při likvidaci majetku tak mají ze zákona přednost před akcionáři. V případě nesplacení nebo průtahů se splacením ze strany emitenta se snažíme investorům pomoci získat své peníze zpět.

Garanční systém finančních vkladů se na dluhopisy nevztahuje. Přesto bývají jednotlivé emise "nějak" dozajištěny. Například zástavou na majetku, agentem pro zajištění, ručitelským prohlášením nebo ustavením společného zástupce.

Emisní podmínky jsou souborem podmínek, za kterých se dluhopisy vydávají. Emisní podmínky dále vymezují práva a povinnosti vlastníka dluhopisů a emitenta, jakož i podrobnější informace o příslušném dluhopisu.

Nominální hodnota je částka za 1 kus dluhopisu. Jedná se tedy v podstatě o minimální výši investic.